Gemi Soğutma Sistemleri

Gemi soğutma sistemleri nedir, nasıl çalışır, nelere dikkat etmek gerekir gibi sorulara cevap vermeden önce dilerseniz öncelikle soğutma işlemi nedir, nasıl yapılır biraz onun hakkında bilgi verelim. Daha sonra da gemi soğutma sistemleri hakkında bilgileri sizlere aktaralım.

Soğutma sistemi ve işlemi aslında bir maddeniz ya da bir ortamın sıcaklığını dışarıda onun etrafında yer alan havanın sıcaklığından daha aşağı seviyelere indirmek ve o noktada sürekli olarak muhafaza etmektir. Bu amaç doğrultusunda birçok kapalı yerde bu sistemler kullanılmaktadır. Kullanılan bu sistem gemilere entegre edildiği taktirde ismi gemi soğutma sistemleri olmaktadır. Soğutma sistemlerinde kullanılan gazın buharlaşması ile birlikte sıfırın altında eksi otuz dereceye kadar soğutma sağlanabilmektedir.

Gemilerde kullanılan gemi soğutma sistemleri ayrıca, personelin rahatını, görevlerini daha verimli bir şekilde yapmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle sıcaklık, nem, temizlik, miktar ve iklimlendirilen havanın yeteri kadar sağlanıp dengeli ve verilmiş bir şekilde tüm sisteme dağıtılması son derece önemlidir.

Gemi soğutma sistemleri gemiler için çok ama çok önemli bir sistemdir. Gemilerde ihtiyaç duyulan yiyecekler, içecekler bu sistem sayesinde soğutulup uzun süreler sağlıklı bir şekilde muhafaza edilmektedir. Ayrıca taşınan kargo türüne göre yine kargonun sağlıklı bir şekilde soğutulması ve sürekli olarak soğuk tutulması da gemi soğutma sistemleri sayesinde mümkün olmaktadır. Özellikler kargo gemilerinin öncelikli görevleri taşıdıkları kargonun kalitesini sefer sonuna kadar muhafaza etmektir bu nedenle kargo gemilerindeki soğutma sistemlerinin çok iyi çalışması ve sorunsuz olması büyük önem taşımaktadır.

Gemilerde kullanılan soğutma sistemlerinin temelinde üç farklı ana eleman bulunmaktadır. Bu elemanlar kondenser, kompresör ve evaporayter dir. Evaporayter sistem içerisindeki soğutucu akışını kontrol etmeye yarar ve bu nedenle önemi ve görevi çok büyüktür. Bu sistemin verimli çalışmasını optimum seviyede sağlamak gerekmektedir. Bu optimum dengeyi ise expansion valf sağlar. Ayrıca sistemde, devre elamanları, termometreler, devre kesici valf, gözetleme cam takımı, manometreler gibi donanımların olası arızalarında kullanılmak için emniyet valfleri bulunmaktadır.

Gemi soğutma sistemleri içerisinde soğutma işlemini yapacak olan soğutucu gaz ve bu gazın hareketi için kompresör bulunmaktadır. Gemilerde daha çok kondenserde kullanılan soğutucu su olarak LT (low temp fresh) devresi suyu kullanılmaktadır. Sistem içerisindeki soğukluğun sağlıklı bir şekilde yayılabilmesi içinde evaporayter kullanılmaktadır.

Gemi Soğutma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Gemi soğutma sistemlerinin çalışması farklı işlemlerin uygulanması ile stabil olarak sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır. Bunlardan ilki ve beklide en önemlisi soğutucu gazdır. Genel olarak soğutuu olarak R22 kullanılmaktadır. İkinci eleman kompresördür. Kompresör gemi soğutma sistemleri için çok önemlidir. Bir diğer ünite tatlı su, deniz suyu ya da hava ile soğutulan yoğunlaştırıcıdır. Bunların yanı sıra diğer elamanlar ise buharlaştırıcı ve genişletme cihazıdır.

Gemi soğutma sistemleri çalışması sırasında kullanılan soğutucu madde sisteme gaz olarak verilir ve kompresör tarafından sıkıştırılarak sıcaklığı yüksek derecelere kadar çıkartılır. Daha sonra yoğuşturucu sıcak haldeki ve yüksek basınca sahip olan soğutuyucu soğutur. Soğutucun ısısının düşmesi ile beraber sisteme en başta gaz olarak sokulmuş olan soğutucu sıvı hale gelmiş olur. Bu aşamadan sonra ise buharlaştırıcı soğutucuyu tekrar kaynatır ve sıvı hale gelmiş olan soğutucu maddenin tekrar gaz haline gelmesini sağlar. Gemi soğutma sistemleri içerisindeki bu soğutucu sıvıdan gaza geçiş esnasında buharlaştığı için ortaya çıkan ısıyı emer ve ısıyı emerek sıcaklığı düşürmüş olur. Bu aşamdan sonra da soğutucu tekrar kompresöre geri gönderilir ve en baştan anlattığımız soğutma döngüsü tekrar başlar. Gemi soğutma sistemleri açısından bu sistematik döngünün düzenli, dengeli ve verimli olarak çalışır halde tutulabilmesi çok büyük önem taşımaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir