R

r

biz kimiz

Karina Temizliğine Yerli Robotik Sistem

Remora Teknoloji, yüzer araçlarda karina (su altı gövde) temizliği yapan ileri teknolojili bir robotik sistem geliştirdi.

Bizi tanıyın

remora Teknoloji

bizim hikayemiz

Mücadeleci Bir Başlangıç

Remora Teknoloji, KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği alarak 2021 yılında sualtı teknolojilerinde faaliyete başlamıştır.

Remora Teknoloji, yüzer araçlarda karina (su altı gövde) temizliği yapan ileri teknolojili bir robotik sistem geliştirdi. Sistem, yüzer araçların su altı gövdesindeki yosun ve midye tabakasını temizleyerek, geniş yelpazede rekabet üstünlüğü sağlıyor.

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde (Cube Incubation) yerleşik Remora Teknoloji, yüzer araçların karina (su altı gövde) temizliğini yapan ileri teknolojili bir robotik sistem geliştirdi. Remora RT-01 adlı sistem; tekne, yat, feribot gibi araçların yüzeylerindeki kekamoz ve lez (yosun) tabakasını temizliyor. Yazılımı, elektronik kart donanımı ve mühendisliği yerli olan Remora RT-01, ithal ikamesi sağlıyor. Fırça ve filtre sistemleri uluslararası patent başvuruları ile korunmaya alınan Remora RT-01; lez tabakasını filtre haznesinde toplayıp, Avrupa Birliği (AB) standardında, çevre dostu temizlik sağlıyor. Global pazardaki tek muadiline karşı fiyattan yedek parçaya kadar geniş yelpazede rekabet üstünlüğü sağlayan, tasarım tescili de tamamlanan Remora RT-01, mobil uygulama ile uzaktan kontrol edilebiliyor. 

İnsansız sualtı robotik sistemlerinin üretimi ile birlikte denizcilik sektöründe paydaşlarının talepleri doğrultusunda projeler geliştirmektedir.

Firma; denizcilik sektöründe öncü kuruluşlardan biri olma ve yurtdışına bağımlılığını mümkün olduğunca azaltarak milli menfaatler çerçevesinde hizmet etmeye devam etmektedir.

Haberler


Teknopark İstanbul “Oktay Sinanoğlu Teknoloji Ödülleri” sahiplerini buldu

İSTANBUL (AA) – Teknopark İstanbul tarafından 2021’de başarılı çalışmalarda bulunan firmaları motive etmek amacıyla düzenlenen teknoloji ödülleri sahiplerine verildi.


Uluslararası Buluş Fuarı’nın en büyük ödülünü aldı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ bünyesinde, Türk Patent ve Marka Kurumunun öncülüğünde yapılan Türkiye’nin uluslararası düzeydeki tek buluş fuarında 277 buluş sergilendi


TEKNOFEST Girişim Hikâyeleri I Remora Teknoloji

2018 ve 2019 yılında TEKNOFEST İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması İleri Kategoride yarışarak 2. ve 3. derecesi elde ettiler. Yarışmada edindikleri vizyon ile projelerini girişime dönüştürmeye karar verdiler. TÜBİTAK 1512 BİGG VE KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Desteği alarak şirketlerini kurdular.


Sıkça Sorduklarınız

TEKNOFEST, Savunma Sanayii Başkanlığı ve uluslararası insansız su altı sistemleri yarışmalarında ikincilikler elde ettik. Denizcilik sektöründeki tecrübeli mühendislik kadrosu ile ihtiyaç duyulan ürünleri yerlileştirip, dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla KOSGEB desteği alarak Remora’yı kurduk. Ar-Ge şubemizi de Teknopark İstanbul Cube Incubation’da açtık. Çevre dostu bir hareket ile çıktığımız bu yolda, doğadan ilham aldık. Remora balığı, hem adımız hem de ilham kaynağımız oldu.

İnsansız su altı robotik sistemler üreten bir teknoloji firmasıyız. Ar-Ge yaparak, denizcilik sektörüne yeni ürünler kazandırıyoruz. Ticarileşen ilk ürünümüz; insansız uzaktan kontrol edilebilen yüzey temizleme robotu Remora RT-01. Farklı boyutlardaki yüzer araçlarda, yat ve tekne gövdelerinde, kekamoz ve lezden oluşan tabakayı temizleyen yüksek teknolojili robotik bir sistem

Yüzer araçlar suya indiği andan itibaren yüzeylerinde mikroorganiz-malar oluşmaya başlar. Bu oluşumun süresi suyun temizliğine ve iklime göre değişir. Karinası lez ile kaplanan yat ve teknelerin hızı, haftalar içerisinde yaklaşık yüzde 20 oranında azalır, yakıt sarfiyatları artar ve manevra kabiliyetleri düşer. Motor zorlandığı için zararlı siyah duman çıkarır. Lez temizlenmez ise kısa sürede karinada, yani gövdenin su altında kalan kısmında kekamoz dediğimiz midyelenme başlar. Bu nedenle temizlenmesi için karaya çıkarılması zorunlu hale gelir.

Yat ve tekneler, suya indirilmeden önce gövde yüzeylerine anti-fouling denilen zehirli boya uygulanıp, kekamozların yüzeyde üremesi geciktirilir. Sektörde geleneksel olarak karaya yani havuza çıkarma ve su altı dalgıç temizliği olarak iki farklı yöntem var. Dalgıçların raspa ve hidrolik fırçalarla yaptığı temizlik yüzeye zarar verip, lez ve kekamoz oluşumunu hızlandırır. Karina bölgelerinin temizliği, teknenin yüzde 90’lık kısmını oluşturduğu için dalgıçların en çok zamanını alan kısımdır.

Karina ve pervanelerin yüksek basınçlı su jeti ile temizlendiği, karaya çıkarma yöntemi; çok kirli yüzeylerde yıllık bakım için tercih edilse de oldukça maliyetli bir yöntemdir. Bu yöntem, marinada sıra beklenmesine ve bekleme maliyetlerine yol açar.

Farklı yüzey kirliliklerine göre uygun modüler fırça sistemleri ve filtre haznesinin uluslararası patent başvuruları yapılan Remora RT-01, karina temizliğinde kaliteli çözüm sağlıyor. Hassas fırça sistemi ile yüzeyi temizliyor, anti-fouling boyaya zarar vermiyor, emdiği parçaları filtre haznesinde topluyor. 16 metrelik bir yatı mobil uygulama üzerinden görüntü ve kontrol takibi sağlayarak, yaklaşık 1 saat içerisinde temizliyor.

Firmamızı KOSGEB Ar–Ge İnovasyon Destek Programı kapsamında kurduk ve ardından TÜBİTAK BİGG 1512 desteğini de kazanıp, Ar-Ge faaliyetlerimizi hızlandırdık. Kocaeli’ndeki merkezimizi 2021’de, Teknopark İstanbul’daki şubemizi ise 2022 başında açtık. Çatısı altında bulunmanın büyük avantajlarını yaşamaya devam ettiğimiz Teknopark İstanbul; mentorluk destekleri, B2B görüşmeleri ve patent başvuru sürecimizde en büyük destekçimiz oldu.

“Tekne ve yat denemelerimizi başarıyla tamamladık. Önümüzdeki ay, iç piyasada ticari ürün satışına başlıyoruz. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve AB ülkelerinden gelen tekliflerle birlikte ihracat potansiyelimizi genişletiyoruz. Başta söz konusu ülkeler olmak üzere tüm dünyaya yerli ve milli ürünümüzü ihraç etmeyi hedefliyoruz.”

 • 30 metre kablo uzunluğu ile çok yönlü temizlik.
 • Kiralama ve satın alma opsiyonları.
 • 7/24 görev yapabilme imkanı.
 • Düşük maliyetli bakım ve yedek parça çözümü.
 • Filtre sistemi ile AB standardında temizlik.
 • Mobil uygulama üzerinden kolay kullanım.
 • Anlık full HD görüntü takibi ile kesintisiz kontrol.
 • Video kaydını sosyal medyadan paylaşabilme.
 • Hızlı ve yüzeye zarar vermeyen fırça sistemi.
 • Yüzey kirliliğine göre hız kontrolü.
 • Anti-fouling katmana zarar vermeden temizlik imkanı.
 • Karaya çıkarma sürecini geciktirme.